Jak prawidłowo myć włosy?

Mycie włosów to podstawowy zabieg pielęgnacyjny, który ma ogromny wpływ na ich kondycję. Czasem nieodpowiednio wykonane może przysporzyć kłopotów w postaci niepożądanych efektów. Jak myć włosy z głową?

Pierwszym bardzo istotnym czynnikiem wpływającym na wygląd włosów, jest woda, której używamy do zabiegu. Wydawałaby się to rzecz błaha i często wielu z nas nie zwraca na to uwagi. Skład chemiczny wody ma ogromny wpływ na ich wygląd. Zawartość soli wapnia, magnezu, manganu i związki żelaza mają bardzo niekorzystny wpływ na strukturę włosa. Osadzają się na włosie podczas mycia i sprawiają, że włos robi się sztywny, matowy i coraz trudniejszy do ułożenia. Dla włosów farbowanych szczególnie niebezpieczne są sole manganu i żelaza. Łącząc się i utleniając ze składnikami farby zmieniają odcień włosów w sposób nieprzewidziany i niepożądany, wprowadzając ogromną ilość ciepłych pigmentów. Efektem tego są często włosy w odcieniach żółci, pomarańczu, czy rdzawego koloru, szczególnie szybko widoczne przy blondach.

Zażelaziona woda nie nadaje się również do mycia włosów przed trwałą ondulacją. Włosy w niej umyte w znaczącej liczbie przypadków nie poddają się skręcaniu. Bardzo twarda woda powoduje również, że włosy ciężko jest zwilżyć, trudniej umyć. Napięcie powierzchniowe takiej wody jest tak duże, że szampon nie jest w stanie się zapienić i przyciągnąć do siebie cząsteczki brudu, oczyszczając włos.

Przed myciem, powinno się włos przygotować. Dobrze jest go rozczesać. Ułatwi to cały zabieg i zmniejszy ilość wypadających włosów podczas mycia.

Mycie powinno być podzielone na 2 etapy. Pierwszy to mycie wstępne, którego zadaniem jest rozluźnienie cząsteczek brudu. Podczas takiego mycia szampon zazwyczaj słabo się pieni i rozprowadza na włosach. Nie należy go wtedy dokładać, a spłukać i przejść do drugiego etapu, którym jest mycie właściwe. Podczas drugiego mycia dokładnie oczyścisz włosy i skórę głowy.

Warto wykonywać masaż skóry głowy ze względu na wzmacnianie krążenie krwi i pobudzanie cebulek włosowych do wzrostu. Doskonale wpływa również na poprawę wchłaniania produktów.

Włosy powinny być myte w odpowiedniej temperaturze wody. Zbyt zimna utrudnia oczyszczanie. Zbyt gorąca może podrażniać skórę głowy, niszczyć łodygę włosa i wpływać niekorzystnie na pracę gruczołów łojowych. Optymalna woda to w temperaturze naszego ciała.

Ostatnim etapem powinno być zastosowanie odpowiedniej odżywki, która domknie łuski włosa, rozchylone w trakcie mycia poprzez wodę i szampon. Maski i odżywki powinno nakładać się na wilgotne włosy, czyli takie, z których został odsączony nadmiar wody. Woda może rozrzedzić maskę i osłabić jej właściwości, a także utrudnić jej dostęp do włosa. Włos pozostawiony z otwartą łuską jest narażony na szybsze niszczenie.

Bardzo ważne jest dopasowanie szamponu do rodzaju skóry głowy, a odżywki do włosów.

Pamiętajcie, że to głównie od Was zależy wygląd włosów.

Korzystaj z promocji

Zapisz się na newsletter. Podaj swój adres email
i otrzymuj informacje o promocjach.

Wyrażam zgodnę na przetwarzanie danych osobowych zgodnie z rozporządzeniem dotyczącym ochorny danych osobowych (RODO) Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27.04.2016 r. Sprawdź regulamin korzystania z serwisu i politykę prywatności

Kontakt

Adres

Nowaka Jeziorańskiego 47 / U18 03-982 Warszawa, Gocław

Telefon

733 742 414

Godziny otwarcia

Pon - Pt: 09:00 - 20:00 Sob: 09:00 - 15:00 Niedz: nieczynne

Napisz do nas na facebooku